ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı

Burdur’da asker emeklisi bir babanın kızı olan 39 yaşındaki Dr. Ece Aynur Onur, 2006 yılında ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu ve 2008 yılında Fulbright Bursu’nu kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Indiana Üniversitesi’nde askeri antropoloji alanında yüksek lisans ve doktora yapmaya başladı.

Daha sonrasında askeri antropolog Onur, dedesinin vefatı zerine Türkiye’ye döndü.

Hayatını değiştirecek bir karar aldı

Burdur’un Kayalı köyündeki dedesinden miras kalan toprakları ziyaret eden Ece Aynur Onur, köyde kimsenin kalmadığını, okulun kapandığını ve bölgenin kuraklık yaşadığını görünce hayatını bir anda değiştirecek kararı aldı.

Tarım yapmaya başladı

39 yaşındaki Onur, 9 yıllık ABD macerasını ve kariyerini sonlandırıp dedesinden miras kalan topraklarda susuz tarım yapmaya başladı.

Can suyu vererek lavanta, ada çayı, kekik, biberiye ve papatya gibi bitkileri susuz tarımla yetiştirmeyi başaran savaş uzmanı, her sabah evinden yazmasıyla çıkıyor, traktörüne binip tarlasını sürmeye gidiyor.

25 kadına istihdam sağlıyor

Elinde çapayla ürünleri ekim ve hasada hazırlayan Onur, 25 kadının da çiftliğinde istihdamını sağlıyor.

2019 yılından bu yana çiftçilik yaptığını belirten Dr. Ece Aynur Onur, köyün terkedilmiş olmasının kendisini çok sarstığını söyledi.

Kendisi gibi kardeşinin de işini bırakıp ata topraklarına dönme kararı aldığını aktaran Onur, “Hem bölgeyi kalkındırmak adına hem de dedemizin toprağına sahip çıkmak adına geri dönüş yaptık.” dedi.


Kurtuluş Savaşı’nı nasıl kazma kürekle kazandıysak tarım savaşını da çapa ve orakla kazanacağız

İndiana Üniversitesinde askeri ve Ortadoğu antropolojisi, toplumsal cinsiyet, medikal antropoloji, tüketim kültürü, kırsal alan ve kadınların kalkınması gibi dersler verdiğini anlatan Dr. Ece Aynur Onur, bir savaş uzmanı olarak yaşanan enerji, psikolojik propaganda, biyolojik savaşların ardından gelecek yüzyılın da su ve gıda savaşlarına sahne olacağını düşündüğünü dile getirdi.

Askeri antropolog Onur, “Hem gıda hem susuz tarım anlamında en ön cephede savaştığımı düşünüyorum. Bu da bir savaş, vatan savunması. Kurtuluş Savaşı’nı nasıl kazma kürekle kazandıysak, bu savaşı da çapa ve orakla kazanacağız diye düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.


‘ABD’deki o hayat ve kariyer bırakılıp çiftçilik yapılır mı?’ dediler

Aldığı karara ilk başta ailesi ve çevresinin olumsuz tepki verdiğini aktaran Ece Aynur Onur, “Ailem de dahil olmak üzere ‘ABD’deki o hayat ve kariyer bırakılıp çiftçilik yapılır mı?’ gibi olumsuz tepki gösterdiler. Ama şimdi ailem ve çevrem başta olmak üzere çok büyük destek alıyorum.

Üniversitedeki hocalarım çok takdir ediyorlar. Zaten akademinin ve antropolog olmanın en önemli özelliklerinden biri, ürettiğiniz bilgiyi gerçek hayatta topluma uygulayabilmek. Ben de bunu en iyi şekilde yaptığıma inanıyorum” diye konuştu.

“Çiftçiliğin en az kod yazılımı kadar prestijli bir meslek olacağına inanıyorum”

Bölgedeki kuraklığı görünce susuz tarıma yöneldiğini ve bu konuda ciddi araştırmalar yaptıklarını söyleyen Ece Aynur Onur, çiftçiliğin önümüzdeki yıllarda en prestijli mesleklerden birisi olacağına işaret etti.

İHA’nın haberine göre; çiftçilere ve girişimcilere seslenen savaş uzmanı, “Toplumumuzda köylülüğün biraz geri kaldığına yönelik bir inanç var. Ya da çiftçilik itibarsız bir meslek gibi görünüyor ama önümüzdeki yıllarda çiftçiliğin en az kod yazılımı kadar prestijli bir meslek olacağına inanıyorum.

3 yıldır kırsalda yaşayan biri olarak, kırsalda gerçekten özgürlük var ve burada nefes aldığınızı hissediyorsunuz. Doğayla bir araya geldiğiniz zaman hem ruhsal hem bedensel olarak gençleşiyorsunuz.

Halkımıza buradan çağrım, toprağınızı, köyünüzü, ülkenizi terk etmeyin. Siz toprağa ne verirseniz, toprak onu size mislisiyle geri verecek.” şeklinde konuştu.

Vahit Kirişci: Ece kardeşim, seninle gurur duydum

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, resmi Twitter hesabından Dr. Ece Aynur Onur’un videosunu paylaştı.

Dr. Ece Aynur Onur için övgü dolu sözler kullanan Bakan Kirişci, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Ece kardeşim, seninle gurur duydum.

ABD bir antropolog kaybetti, ülkemiz üretime sevdalı bir çiftçi kazandı.”


Benzer Haberler