Almanya’da, eyaletlere maske zorunluluğu uygulayabilme imkanı verilecek

Almanya’da, koronavirüs ile mücadele kapsamında çalışmalar devam ediyor…

Adalet Bakanlığı tarafından, 23 Eylül’e kadar yürürlükte olan Enfeksiyon Koruma Yasası’nın yeniden düzenlenmesine ilişkin Sağlık Bakanlığı ile üzerinde anlaşılan yasa tasarısına ilişkin açıklama yapıldı.

AA’nın haberine göre; sonbahar ve kış aylarında vaka sayılarının artmasının beklendiğine işaret edildi. Bu nedenle, Enfeksiyon Yasası’nda değişikliklerin yapılmasının gerekli olduğu belirtildi.

Yeni yasa tasarısı bu ay Bakan Kurulu’nda

Açıklamada 1 Ekim 2022’den 7 Nisan 2023’e kadar geçerli olması planlanan yeni kuralları içeren yasa tasarısının, bu ay Bakanlar Kurulu’na sunulacağı kaydedildi.

Maske takma zorunluluğu

Tasarıya göre, Almanya genelinde hava trafiğinde ve toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu 1 Ekim’den sonra da devam edecek.

Bunun dışında eyaletlere, sağlık sisteminin işlevini yerine getirmesi ve kritik altyapının korunması için halka açık kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu getirme imkanı verilecek.

Okullarda da maske zorunluluğu uygulanabilecek

Kültür ve spor etkinlikleri ile restoranlarda, iyileşmiş, koronavirüs testi negatif olanlar ve aşıları tam olup da son aşısı 3 aydan eski olmayanlar, bu zorunluluğun dışında tutulacak.

Ayrıca okullarda, yüz yüze eğitimin sürdürülmesi için gerekli görülüyorsa 5. sınıftan itibaren maske zorunluluğu uygulanabilecek.

Belirli yerlerde test zorunluluğu getirilecek

Eyaletler, cezaevleri, mülteci yurtları, kreş ve okullar gibi insanların toplu halde olduğu belirli yerlerde test zorunluluğu da getirebilecek.

Etkinliklerde kısıtlamalar getirilebilecek

Eyalet meclisleri, sağlık sisteminin veya diğer kritik altyapının çökme tehlikesine karşılık, açık havada yapılan etkinliklerde herkese maske zorunluluğu getirme, hijyen konseptleri geliştirme ve halka açık iç mekanlarda yapılan etkinliklere katılacakların sayısını sınırlama gibi önlemler alabilecek.

Baden-Württemberg Eyaleti Sağlık Bakanı Manne Lucha ise yasa tasarısını eleştirerek, tasarıda eyaletlerin alabileceği daha geniş kapsamlı önemli önlemlerin yer almadığını belirtti. Lucha, salgında kritik gelişme olması durumda insanlara temas kısıtlaması getirilmesini de istedi.

Benzer Haberler