ATO: Ticari faizler, politika faiziyle uyumlu hale getiriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında her ay yeni politika faizini açıklıyor. Son taplantıda 7 aydır yüzde 14’te olan politika faizi 100 baz puan düşürülerek yazde 13’e indirilmişti.

Merkez Bankası’nın politika faiz oranının banka kredilerindeki faiz oranları arasındaki farklılık kamuoyu ve iş dünsasında dile getiriliyordu.

Bankaların ticari kredi faizleri yüzde 30’ların üzerine çıkmayacak bir şekilde sınırlandırıldı

Bu aşamada Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından aldığı önlemlerle bankaların ticari kredi faizlerini yüzde 30’ların üzerine çıkmayacak bir şekilde sınırlandırmış olduğunu belirterek, “Alınan bu önlemlerle ticari faizler Merkez Bankası’nın politika faiziyle uyumla hale getirilerek yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın devamı için reel sektörün önü açıldı.” dedi.

Merkez Bankası makro ihtiyati tedbir aldı

AA’nın haberine göre, Gürsel Baran, yazılı bir açıklama yaparak Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından, reel sektörün daha uygun kredi faizleriyle ticari krediye erişebilmesini sağlamak için aldığı makro ihtiyati tedbirleri değerlendirdi.

Bu iki karardan önce reel sektörün ticari kredilere erişimde sorun yaşadığını ve yüzde 45’leri aşan oranlarla karşı karşıya kaldığını hatırlatan Baran, şunları söyledi:

“Hatırlayacağınız üzere geçen haftalarda iş dünyası bankalardan ticari kredi alamadıklarından ve kredi faizlerinin çok yüksek olduğundan yakınıyordu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizde konuyla ilgili toplantı da gerçekleşmişti. Bu toplantının ardından Merkez Bankamızın aldığı kararlar ve yayınladığı önlemler reel sektörün sesinin duyulduğunun göstergesidir ve üyelerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.”

“Şikayet edilen yüzde 45’leri bulan ticari faiz oranları gündemden kalkmış oldu”

Söz konusu düzenlemeyle bankaların verecekleri ticari kredilerde uygulayacakları faiz oranlarına göre karşılık ayırmak zorunda kalacağını kaydeden Baran, “Faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymeti karşılık olarak ayıracak. Bu düzenleme ile ticari kredi faizleri yüzde 30’la sınırlandırılmış, üzerinde bir faiz oranıyla kredi verilmesi imkansız hale getirilmiştir. Yani geçen günlerde şikayet edilen yüzde 45’leri bulan ticari faiz oranları gündemden kalkmış oldu. Bankaların uygulayacakları faiz Merkez Bankamızın belirlediği yüzde 13’lük oranla uyumlu seyredecek.” dedi.

Benzer Haberler