Finansal hizmetler güven endeksi azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, ağustos ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve “Finansal Hizmetler Güven Endeksi” (FHGE) aktarıldı.

Finansal hizmetler güven endeksi 168,3 oldu

2022 yılı Ağustos ayında FHGE, bir önceki aya göre 3,5 puan düşüş kaydederek 168,3 seviyesinde gerçekleşti.

Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi arttı

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki iş durumu ve hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görüldü.


İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre

  • İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı gözlendi.

Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler

  • Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği görülmektedir. İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği görüldü.

NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre

  • 2022 yılı Ağustos ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 3,4, 2,2 ve 22,0 puanlık azalış oldu.

 

Benzer Haberler