Hollanda’da satırlı soyguncuyu toz beziyle kovalayan Türk konuştu

Hollanda’nın Deventer kentinde yaşayan 47 yaşındaki üç çocuk annesi Konyalı Latife Peker, oğluna ilişkin fırının başında durduğu esnada, dükkana satır ile giren soyguncuyu toz bezi ve camsille püskürttü.

Görüntüler toplumsal medyada gündem olurken Latife Peker, yaptığı hareketle ülkede ‘cesur anne’ ilan edildi.

Latife Peker, olay anını ve sonrasında yaşananları AA’ya anlattı.

“O an birisinin latife yaptığını zannettim”

Peker, olay anını kameradan izlediğinde kendisine şaşırdığını, bir daha emsal bir durum yaşansa tahminen bu türlü davranmayacağını lisana getirdi.

Olay günü fırını tek başına açtığını ve sabah hazırlıklarını yaptığını anlatan Peker, birkaç müşteriye satış yaptıktan sonra içeriye yüzü kapalı siyah kıyafetli birisinin girdiğini kaydetti.

“O an birisinin latife yaptığını zannettim.” diyen Peker, hırsızın direkt kasaya yönelmesiyle şoka uğradığını söyledi.

“O an elimde bulunan bezle onu iteklemeye devam ettim.”

Peker, “Bir an refleksle hırsıza müdahale ettim, hırsızı itmemle kasa yere düştü.” dedi.

Hırsızın yere düşen kasadaki paraları almaya çalışmasını gülerek anlatan Peker, “O an elimde bulunan bezle onu iteklemeye devam ettim.” dedi.

O sırada fırına alışverişe için gelen Hollandalı müşterinin kaçmaya çalışan hırsıza müdahale ettiğini lisana getiren Peker, olay anının şaşkınlığıyla birinci olarak oğlunu aradığını söyledi.

“Hırsız yanlış kapıya çattı”

Olay anında konutta bulunan Yasin Peker, annesinin haber vermesinin akabinde çabucak fırına gittiğini belirtti.

Annesinin hırsıza müdahalesine ait Peker, “Hırsız beyefendi yanlış kapıya çattı.” yorumunu yaptı.

Peker, hırsızın çalacağı paraları koymak için getirdiği siyah bir çantayı boğuşma sırasında düşürdüğünü belirtti.

Hırsızın çantasının ve yerde ayakkabı izinin olduğu bir kağıdın incelenmek üzere poliste olduğunu söyleyen Peker, soruşturmanın bir an evvel sonuçlanmasını beklediklerini lisana getirdi.

“Türk bayanın gücü”

Olayı duyan ve toplumsal medyadan görenlerin reaksiyonlarını aktaran Latife Peker, “Kimisi tebrik ediyor, kimisi geçmiş olsun diyor. Kimileri da Türk bayanın gücü, Türk bayanın yüreği diyor.” diye konuştu.

Peker, hırsıza müdahale eden Hollandalı müşterinin sonradan fırına uğrayıp kendisini tebrik ettiğini ve çiçek getirdiğini söyledi.

“Latife Peker çok cesaretli biri”

Olay anında dükkanda bulunan Hollandalı müşteri Chris Loorbach, yaşanan durumla ilgili sorularını yanıtladı.

Loorbach, gece vardiyasından dönüşte kahvaltılık yiyecek almak için fırına gittiğini belirterek, “Latife Peker çok yürekli biri.” dedi.

Çığlık ve bağrışmaları duyunca dükkana girdiğini söyleyen Loorbach, “İçeri girdiğimde hırsız bana hakikat yönelip kapıdan kaçmaya çalışıyordu, o sırada biz de biraz boğuştuk.” tabirlerini kullandı.

Loorbach, hırsızın kaçmaya çalışırken kapının önünde bulunan bisikletine takıldığını, ufak bir sendelemenin akabinde koşarak kaçmaya devam ettiğini anlattı.

Olayın akabinde Peker’in şaşkınlığını atamadığını lisana getiren Loorbach, ailesi gelene kadar Peker’in yanında beklediğini tabir etti.

“Görüntüleri izleyince kendime inanamadım”

Fırınlarında daha evvel bir kere daha hırsızlık olayı yaşadıklarına değinen Peker, “Kamerada imgeleri izleyince kendime inanamadım.” diye konuştu.

Olayın bir anda geliştiğini ve hırsızın elindeki satırı görmediğini belirten Peker, mevtin o an aklına gelmediğini söyledi.

Hollanda ve Türkiye’den çok sayıda kişinin kendisini aradığını ve tebrik ettiğini lisana getiren Peker, “Aynı olay yeniden olsa bu türlü davranabilir miyim, bilmiyorum.” sözünü kullandı.

Aniden oluşan bu ilgiden hoşlanmadığını ve bu çeşit olaylara alışık olmadığını lisana getiren Peker, bir süre fırına daha seyrek uğrayacağını ve iki hafta sonra memleketi Konya’ya izine gideceğini söyledi.

Benzer Haberler