Kocaeli’de 25 yıllık komşusuna güvendi, 202 bin lira dolandırıldı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ikamet ede bir kız çocuğu annesi Hatice Gül Yılmaz’ın (52) evine 25 yıllık komşusu, yanında nişanlısı olarak tanıttığı biri ile geldi.

İsminin Mehmet olduğunu söyleyen şahıs, Yılmaz’ın kızının yabancı dil bölümünde okuduğunu ve en büyük hayalinin Amerika’ya gitmek olduğunu öğrenince, kendisinin de Amerika’da yaşadığını ve isterlerse aileye bu konuda yardımcı olabileceğini söyledi.

İHA’nın haberine göre; genç kız ile bir süre İngilizce konuşarak sohbet eden şahıs, daha sonra Yılmaz’ın adına Amerika’da bir banka hesabı açmaları ve bir miktar para göndermeleri gerektiğini söyledi.

202 bin lirayı, kendi hesabına geçirdi

Genç kız ile birlikte kadının banka hesabına giren şahıs, yanındakiler ne olup bittiğini anlamadan hesapta bulunan 202 bin lirayı dolara çevirerek kendi hesabına geçirdi.

Dolandırıldığını anladı, soluğu komşusunun evinde aldı

Misafirlerini yolcu eden kadın, şahsın hareketlerinden şüphelenince banka hesabını kontrol etti. Hesabına girdiği anda yıllardır çeşitli zorluklarla biriktirdiği parasının yerinde olmadığını fark eden Yılmaz, dolandırıldığını anladı. Kadın, soluğu komşusunun evinde aldı. Komşusunun tepkisiz kalmasının üzerine Yılmaz, evine dönerek durumu eşine anlattı.

Aileyi 1 ay oyaladı, kayıplara karıştı

Şahıs ile bir süre konuşmaya devam eden aile, Amerika’dan hesap açma durumunun iptal edilmesini ve paralarının kendilerine geri verilmesini istedi. Bunun üzerine şahıs, kendisi gibi gösterdiği Aaron Isaacson adına düzenlediği sahte banka dekontlarını atarak parayı gönderdiğini ve 3 gün içerisinde aileye ulaşacağını söyledi. Bu şekilde aileyi yaklaşık 1 ay oyalayan şahıs, daha sonra kayıplara karıştı.

Farklı isimlerle birçok kişiyi dolandırdığı öğrenildi

Olaydan 3 ay sonra komşusunun da ailesiyle birlikte kayıplara karıştığını gören Yılmaz, polis merkezine giderek şikayetçi oldu. Kendilerini dolandıran şahsı internet üzerinden araştıran Yılmaz ailesi, aynı şahsın başta ‘Eren Işık’ olmak üzere farklı isimlerle Türkiye’nin birçok yerinde insanları dolandırdığını öğrendi.

“Bizi nasıl inandırdı, nasıl kandırdı bilemedim”

25 senelik komşusunun 30 Mart tarihinde kendisine ‘Size geleceğiz’ dediğini söyleyen Hatice Gül Yılmaz, yaşadıklarını şu ifadeler ile anlattı:

“Ben yanında birisinin olduğunu bilmiyordum. Kapıyı açtım, karşımda bir adam görünce şaşırdım. Oturduk, çay içtik, sohbet ettik. Benim kızım yabancı dil okuyordu. Komşumun getirdiği adam ‘Ben yardımcı olurum, Amerika’ya gidiyorum, oradan burs alırım’ dedi. Sonra sohbet etmeye devam ettik. Biraz para yatırmamız gerektiğini söyledi. Benim de hesabımda 202 bin lira param vardı. Bana Amerika’dan hesap açacağını ve hesabımı sürekli kontrol etmem gerektiğini söyledi. Paranın sürekli benim hesabımda olacağını söyledi. Bizi nasıl inandırdı, nasıl kandırdı bilemedim.

“Tam evden çıkarlarken adam benim evimi inceledi”

Eğitim dedi, yabancı dil dedi, burs aldıracağım dedi. Benim kızım da Amerika’ya gitmek için çok hevesli. Ben de kızım bir gün giderse orada kullanır, para hesabında kalır diye düşündüm. Parayı orada dolara çevirdiler. Dolara çevirdiği zaman da o an hesabımdan parayı almış. Parayı alınca bunlar çayı falan içtiler, saat 17.00’a geliyordu. Tam evden çıkarlarken adam benim evimi inceledi. Ben hemen evden çıkmadan anladım. Kızımın yanına giderek ‘Eyvah kızım, bu hırsıza benziyor’ dedim. Hemen hesabıma girdim, baktım hesabımda para falan yok. O saatte bankayı arayamadım, kapanmıştı. Biz kızımla ağlamaya başladık. Eşim işten gelince ‘Sizde bir hal var’ dedi. Ben de olanları anlattım, adamın bizi kandırıp parayı aldığını söyledim. Gidip komşuma olanları sorduğumda komşumun hiç sesinin çıkmadığını ve bunda bir iş olduğunu söyledim eşime.”

“Birbirimize çaya gider gelirdik, bir derdimiz olsa birbirimize söylerdik”

Adamın ailesinin Amerika’dan kızı istemeye geleceğini söylemişlerdi. Betül’ün oğlu adama ‘Baba’ diyordu, adam da onu sürekli okula götürüp getiriyordu. Çok inandırıcıydı. O kadar çok inandım ki, biz birbirimize çaya gider gelirdik, bir derdimiz olsa birbirimize söylerdik.


“Parama mı ağlayayım, çocuğumun hayallerine mi ağlayayım bilemedim”

Benim çocuğumun geleceği gitti. Ben bu zamana kadar gece gündüz çalıştım. Ağlıyorum şu anda. Benim emeğim gitti. Çocuğumun eğitim hayalleri, benim ev hayallerim gitti. Eşim hasta, kimsemiz yok. Olaylardan sonra hasta oldum, acillere düştüm. Çok mağdurum, evim kira, eşim hasta. Her gün gözünün içine bakıyorum tekrar felç geçirir, konuşamaz diye. 1 sene baktım eşime, konuşamadı. Hastanelerden çıkamadık. Çocuğuma belki ev alırım veya eğitimi için kullanırız diye para biriktirmiştim. Çocuğum okuyan bir çocuk, puanları da yüksekti. Her sabah ağlıyorum. O tarihte kardeşimi de kazada kaybetmiştim. Yetimleri kaldı. Ben onun boşluğunda mıydım neydim, kandırdılar beni. Ona mı ağlayayım, parama mı ağlayayım, çocuğumun hayallerine mi ağlayayım bilemedim. Kardeşimin acısını bile yaşayamadım. Benim boşluğumdan yararlandılar, paramı aldılar, beni kandırdılar.


“Komşum önce dolandırıcıyı kaçırdı, sonra kızını kaçırdı”

Kuyumcudan fotoğraflar attılar. Senin paran hesabına yatacak diyerek beni 1 ay oyaladılar. 3 ay da komşum oyaladı. Komşum bana o adamı unutun, paran bende dedi. Hepsi birlikte kaçtılar. Şimdi hepsi kayıplara karıştı. Komşum önce dolandırıcıyı kaçırdı, sonra kızını kaçırdı. Sonra da kendisi kaçtı.


“Bütün Türkiye’yi dolandırmış bu adam”

İnternete Eren Işık diye yazdığınız zaman bütün fotoğrafları çıkıyor. Bütün Türkiye’yi dolandırmış bu adam. Her yerde aranıyor. Ben yardım istiyorum, bu adamı neredeyse bulup çıkarsınlar. Hala dolandırmaya devam ediyor. Eskişehir, Kırşehir, her yerden yazıyorlar. Kadınların uygunsuz fotoğrafını çekiyormuş, daha sonra beni söylerseniz bunlarım yayarım diyormuş. Bir tane kadın intihar etmiş, birisi evini, arabasını satmış.


“Türkiye’yi dolandırıyor da bunu kimse görmüyor mu?”

Çok kişinin canını yakmış. Büyüklerimizden yardım istiyorum. Böyle büyük bir dolandırıcı yakalansın. Türkiye’yi dolandırıyor da bunu kimse görmüyor mu? Ona gidiyor yardım yataklık yaptırıyor, buna gidiyor yardım yataklık yaptırıyor. Nerede, kimde para varsa öğreniyor. Şantaj yaptığı kişilere de belki yarısı senin yarısı benim deyip insanları kendi ağına düşürüyor olabilir. O Allah ile onların arasında.”


Benzer Haberler