Süleyman Soylu’dan Kılıçdaroğlu’nun YSK iddiasına yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Elimizdeki bilgiler Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) yok.” sözleri gündeme gelmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu, toplumdaki büyük bir yabancı kitlesinin oy kullanacağı söylentisinin asılsız olduğunu belirterek Sözcü’den Ruhat Mengi’ye verdiği röportajda, “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Bakanlık kaynak istedi

İçişleri Bakanlığı, Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin kaynağını sormuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, YSK’da olmayan ancak kendilerinde bulunduğunu iddia ettiği bilgileri nasıl temin ettiğini açıklaması gerektiği, aksi takdirde kişisel verilerin mevzuata aykırı temin edilmesinden ötürü Bakanlıkça suç duyurusunda bulunulacağı bildirilen açıklamlarda bulunmuştu.

“YSK’ya veri aktarımının detaylarını anlatacak”

Konuyla ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Süleyman Soylu, “Sn. Kılıçdaroğlu; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüz MERNİS üzerinden YSK’ya veri aktarımının teknik detaylarını basın açıklamasıyla anlatacak. Belki bu açıklamayı okursanız seçim kütüklerinde nasıl bir uygulama yapıldığını öğrenir ve bu hataya tekrar düşmezsiniz.” diyerek konuya değindi.

Benzer Haberler