Tekirdağ’da sağlam raporu verilen rapor kullanılamaz çıktı, 27 dairelik inşaat durdu

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde, müteahhitlik yapan inşaat mühendisi İdris Karataş, mart ayında 3 blok ve 27 daireden oluşan konut inşaatına başlamadan önce kullanacağı malzemelerin kontrolünün yapılması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

Müdürlüğe bağlı çalışan bir yapı denetim firmasından gelen ekip numune aldıkları beton hakkında sağlam raporu verince Karataş, belediyeye başvurup gerekli izinleri aldıktan sonra inşaata başladı.

2 blok ve 18 dairenin kaba inşaatını tamamlayan İdris Karataş, betonlarda ciddi çatlak ve deformasyonlar olduğunu fark edince çalışmalar durdu.

Betona, ‘kullanılamaz’ raporu verildi

DHA’nın haberine göre; Karataş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurarak inşaatta kullandığı betonlardan karot alınıp incelenmesini istedi.

Talebin ardından Yapı Denetim Şube Müdürlüğü’nden gelen ekipler, betonlardan karot alıp laboratuvarda kırımlar yaparak inceledi. İncelemede, inşaatta kullanılan betonun standartlara uymadığı ve kullanılamaz olduğu yönünde rapor verildi.

“Vicdanen rahat değiliz”

Sağlam raporu aldığı için inşaata başladığını belirten İdris Karataş, şu ifadeleri kullandı:

“Bu süreçte asıl sebep; beton kalitesinin düşük olması. Laboratuvar firmasının yerinde karot aldıktan sonra bize sağlam raporu verildi. Sağlam raporunu aldıktan sonra inşaatlarımıza devam ettik. Son kata geldiğimizde, kendi tespit ettiğimiz ciddi deformasyonlar gördük. Hem taşıyıcı sistemlerde hem döşemede ciddi çatlaklar gördük. İnşaat mühendisi olduğum için de beton kalitesinden de binadaki oluşacak deformasyonlardan da taşıyıcı sistemlerinden de anlarım. Bu tespiti yaptıktan sonra karot firmasının verdiği sonuçlara güvenmediğimiz için dilekçemizi hazırlayıp Çevre, Şehircilik, İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvurumuzu yaptık. Burada vicdanen rahat değiliz.

“İnşaatı devam ettirmemizin vicdani olarak mümkün olmadığına karar verdik”

Deprem bölgesinde yaşıyoruz. Karot alınması için dilekçe verdikten sonra müdürlükten yetkili kişiler geldiler. Burada kendi nezaretlerinde karotlar alındı. Ertesi gün laboratuvarda karot kırım işlemi gerçekleşti ve çok kötü olduğu ortaya çıktı. Bu aşamadan sonra artık bu inşaatı devam ettirmemizin vicdani olarak mümkün olmadığına karar verdik.


“Elimizdeki tüm raporlarla yasal süreci başlattık”

İdris Karataş, betonları aldığı firma ile betonların kontrolünü yapan yapı denetim firması hakkında yasal yollara başvurduğunu söyledi. Avukatı aracılığıyla iki firma hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını belirten Karataş, “Gerekli kontroller yapılmadan, kullandığımız betona sağlam raporu verilmiş. Elimizdeki tüm raporlarla yasal süreci başlattık.” diye konuştu.

“Bu binanın güçlendirmeyle kurtarılacağını zannetmiyoruz”

Şu ana kadar daire satışı yapmadıklarını söyleyen Karataş, “En azından buradaki mağduriyeti Malkara halkına veya farklı kişilere yansıtmamış oluyoruz. Şu anda ortada bir ciddi bir mağduriyet söz konusu. Bu mağduriyeti sadece şu aşamada yaşıyoruz. Şu anda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün bize vereceği sonucu bekliyoruz. Artık bu binanın güçlendirmeyle kurtarılacağını zannetmiyoruz. Yıkım kararının çıkıp çıkmayacağı konusunun durumunu bekliyoruz. Tekirdağ olarak birinci derece deprem bölgesinde bulunuyoruz. Son zamanlarda yaşadığımız depremler ve bunun sonucunda ortaya çıkan insani felaketlerin de ne boyutta hissedildiğini ülke olarak çok yakından gördük, yaşadık. Özellikle İzmir depremi, daha öncesinde 17 Ağustos depremi, bunların ne kadar ciddi sonuçlara gittiğinin herkes bilincinde. Biz de bu noktada artık bu işi maddi olarak değil; vicdani ve insani olarak bu inşaatları devam ettirmeyi düşünmüyoruz.” diye konuştu.

Teknik inceleme sürüyor

Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili kapsamlı incelemenin sürdüğünü söyledi. Yetkililer, konunun çok teknik ve kapsamlı olduğunu belirterek, karot numunelerinin alındığını ve ilgili birimin detaylı çalıştığını söyledi.

Benzer Haberler