Türkiye’nin gündemi yoğun

Türkiye’de gözler bir yandan büyüme, ihracat ve enflasyon gibi rakamlarda bir yandan da eylülde açıklanması beklenen Orta Vadeli Program’da (OVP) olacak.

29 Ağustos Pazartesi: Ağustos ekonomik güven endeksi

Pazartesi günü, ağustos ayına ilişkin ekonomik güven endeksi belli olacak. Endeks, temmuz ayında yüzde 0,2 azalarak 93,4 değerini almıştı.

31 Ağustos Çarşamba: Yılın ikinci çeyrek büyüme verisi

Piyasaların gözü, 31 Ağustos Çarşamba günü açıklanacak yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verisinde olacak. Bu yılın nisan-haziran dönemine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verileri TÜİK tarafından saat 10.00’da duyurulacak.

Türkiye ekonomisi, geçen yıl yüzde 11, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3 büyümüştü.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ilk çeyrekte elde edilen yüzde 7,3’lük büyüme rakamını anımsatarak, “İkinci çeyrekte bunun da üzerinde bir büyüme bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

2 Eylül Cuma: İhracat rakamları

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından da ağustos ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerinin 2 Eylül Cuma günü açıklanması bekleniyor. Dış ticaret verileri, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe tarafından Gaziantep’te duyurulacak.

İhracat, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 artışla 18,6 milyar dolar olurken, en yüksek temmuz ayı ihracat rakamına ulaşılmıştı. İhracat bu yılın 7 ayında da rekor kırmıştı.

5 Eylül Pazartesi: Enflasyon

TÜİK, 3 Eylül’ün hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle ağustos ayı enflasyon verilerini 5 Eylül Pazartesi günü duyuracak.

Temmuzda tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 79,60, aylık yüzde 2,37, yurt içi üretici fiyat endeksi ise yıllık yüzde 144,61, aylık yüzde 5,17 artmıştı.

12 Eylül Pazartesi: İşsizlik rakamları

Temmuz ayına ilişkin işsizlik rakamları ise 12 Eylül Pazartesi günü belli olacak. İşsizlik oranı haziranda 0,3 puanlık azalış ile yüzde 10,3 seviyesinde gerçekleşmişti.Merkez Bankasının temmuz ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri de aynı gün açıklanacak. Cari işlemler hesabı, haziranda 3 milyar 458 milyon dolar açık vermişti.

13 Eylül Salı: Sanayi üretim endeksi

Ekonomik gelişmelerin özel sektör üzerindeki etkileri bakımından 13 Eylül Salı günü duyurulacak temmuz ayına ilişkin ciro endeksleri, perakende satış endeksleri ve sanayi üretim endeksi de yakından takip edilecek. Sanayi üretimi haziranda yıllık yüzde 8,5, aylık yüzde 1,5 artmıştı.

13 Eylül Salı: Sosyal konut hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 13 Eylül’de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin detaylarını açıklayacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde yürütülecek projeyle vatandaşların, 81 ilde kira öder gibi ev sahibi olması öngörülüyor.

Konut, konut arsası ve sanayi sitelerinin yer alacağı projede, gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak.

15 Eylül Perşembe: Yönetim bütçe gerçekleşmeleri ve konut satışları

Ağustos ayına ilişkin merkezi yönetim bütçe gerçekleşmeleri ise 15 Eylül Perşembe günü Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulacak. Aynı gün, konut satış istatistikleri de belli olacak.

22 Eylül Perşembe: Merkez Bankası yeni faiz oranını açıklayacak

Gözler, 22 Eylül’de toplanacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında da olacak. Kurul, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 14’ten yüzde 13’e indirmişti.

Ekonominin yol haritası OVP belli olacak

Makro ekonomik göstergelerin yanı sıra, eylülde açıklanması beklenen ve Türkiye ekonomisinin üç yıllık yol haritası niteliğini taşıyan OVP’nin ayrıntıları da yakından takip edilecek. OVP ile 2023-2025 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler de belirlenmiş olacak.

Küresel ve bölgesel sorunların ekonomiye etkilerinin OVP’ye nasıl yansıyacağı ve ekonomi politikalarına ilişkin ilke ve hedefleri nasıl etkileyeceği de merakla bekleniyor. OVP ile Orta Vadeli Plan birleştirilirken, böylece 2023 bütçesine ilişkin temel büyüklükler de belli olacak.

Bütçe gündemi

Programın açıklanmasıyla, 2023 yılı merkezi yönetim bütçesine ilişkin hazırlıklar da hız kazanacak. Bakanlıklar, eylülde yoğun bütçe mesaisinde bulunacak ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanacak 2023 bütçesi 17 Ekim’de TBMM’ye sunulacak.

Torba yasa teklifi, ekimde Meclis’te

Ekonomi yönetimi, 1 Ekim’de yapılacak açılışının ardından TBMM’ye sunulacak torba kanun teklifine ilişkin de yoğun mesai yürütecek. Ekonomik düzenlemeleri içeren torba kanun teklifinde, dar gelirliye destek paketi, Kredi ve Yurtlar Kurumu borçlarıyla ilgili düzenleme ile Fiyat İstikrar Komitesi’nin yeniden yapılandırılması gibi konular yer alacak.

Benzer Haberler