Vahit Kirişci, Venezuela gezisine tepki gösterenlere yanıt verdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, yurt dışında tarım ve gıda ürünleri yatırımları yapılacağını duyurmuştu.

Bunun üzerine Bakan Vahit Kirişci ise detayları konuşmak ve Venezuela topraklarında tarım yatırımı yapmak için Güney Amerika’ya seyahat etti.

Vahit Kirişci burada, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Venezuela Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilmar Castro Soteldo ile bir araya geldi.

Venezuela ziyaretine tepki gösterdiler

Türkiye bu yatırımları görüşürken ülkesinin çıkarını yok sayan bir gürüh tarafından bu yatırım girişimlerine tepki gösterildi.

Bakan Kirişci, Bursa TİGEM-Karacabey Tarım İşletmesi’nde bugün yapılan Türkiye’nin Tarım Stratejileri toplantısında bu konuya açıklık getirdi.

Kirişci üreticilere yapılan tarımsal devlet desteklerini hatırlatarak,Son 20 yılda Türkiye tarımının bir mevzuat açısından bir eksiği noksanı kalmadı. Ben bir ziraat mühendisi olarak önemli kanunları mevzuatımıza kazandırdık.dedi.

Eleştirilere karşılık verdi

Kirişci, tarım politikalarına ve Venezuela gezisine yöneltilen eleştirilere şu sözlerle karşılık verdi:

“Düne kadar bu ülkenin tarım kanunu yoktu”

Türkiye, Türkiye, tarım, tarım diye sürekli dillerine dolayanların… Ya tarım kanunu yoktu bu ülkenin düne kadar. Bu tarım kanunu bizim dönemimizde çıktı. Bize kalkıp ‘Sizin Venezuela’da ne işiniz var’ diyenler var. Ben onlara Allah yardım eylesin, Allah akıl fikir, ihsan eylesin diyorum. Onlara diyorum ki müteahhitlik alanında dünyada birinci sırada olmuşsa Türkiye bu alandaki birikimini o ülkedeki yatırımlarını gerçekleştirerek o gerçekleştirdikleri yatırımları yönetmeye devam ederek başarmışlardır.

“Rehberlik hizmeti vermemizden neden rahatsızlık duyuyorsunuz”

Biz sorabilir miyiz? ‘Bu ülkede hala yapılacak köprüler, tüneller havalimanları var. Afganistan’da, Pakistan’da ne işiniz var? Ne işiniz var Sudan’da’ diyebilir miyiz? Peki benim Adanalı soya üreticisi kardeşim Venezuelalı en iyi şartlarda dekardan 350 kilo verim alırken eğer benim o üretici kardeşim 500-550 kilo soyadan verim elde ediyor ise bu birikim bizim üreticimizde varsa bizim de Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu kardeşinize rehberlik hizmeti veriyor olmamızdan niye rahatsızlık duyuyorsunuz?

“Cehaletten olana bir şey demem, ihanetten olana sesleniyorum”

Ama ben biliyorum. Cehaletten olana bir şey demem ama ihanette olana sesleniyorum. Siz bu ülkenin refah ülkesi olmasını, gelişmiş ülkeler arasında yer almasını istemediğiniz için siz bu söylemleri yüksek sesle dile getiriyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti’nin Venezuela’dan kendi hesabına aldığı 1 metrekare toprak yok. Olmayacaktır da. Kaldı ki o ülkenin mevzuatında toprak ancak kiralanabiliyor. Biz devlet olarak kiralayan değil, kendi üreticimizin know-how’unu oralara taşıyan rehberlik hizmeti veren bir Tarım ve Orman Bakanlığı olacağız. Acaba bu gerçekleştiğinde nasıl bakacaklar üreticilerin yüzüne.

“Bize sorsunlar biz de izah edelim”

Biz özel sektörümüzün tıpkı müteahhitlik hizmetlerinde olduğu gibi önünü açmak adına bu adımı atıyoruz. Ha bu vizyon yoksa bunlarda ki olmadığını görüyorum, diyeceğim hiçbir şey yok. Çok da üzülürüm. Eksikliğinden, noksanlığından dolayı bunu yazıp çizene de… Ama ben isterim ki bunu sorsunlar biz de izah edelim.ifadelerini kullandı.

Vahit Kirişci Venezuela’da toprak bakıyor

Benzer Haberler