Yunanistan Cumhurbaşkanı’ndan telefon dinleme olayının soruşturulması çağrısı

Yunanistan’da muhalefet partisi PASOK’un lideri ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Nikos Andrulakis ile bir gazetecinin telefonlarının dinlenmesinin ortaya çıkmasıyla patlayan skandalda yeni gelişmeler var.

Tüm suçlamaların Yunanistan hükümeti tarafından derinlemesine soruşturulması istenirken, bu beklentiye Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu destek verdi.

‘Kapsamlı bir şekilde soruşturun’ çağrısı

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon ve Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dmitiriadis’in istifasına neden olan dinleme skandalına ilişkin açıklama yaptı.

Devlet işlerindeki şeffaflık seviyesinin, demokraside başlıca kalite ölçüsü olduğunun altını çizen Sakelaropulu, konunun kapsamlı şekilde soruşturulması ve EYP’nin işleyişinin iyileştirilmesi çağrısını yaptı.

Sakelaropulu, anayasaya atıfta bulunarak, ulusal güvenlik gerekçesiyle kişisel mahremiyet yasalarında uygulanacak istisnaların orantılı ve hukukun temel prensipleriyle uyumlu olması gerektiğini vurguladı.

Miçotakis “bilgim yoktu” demişti

Başbakan Kiryakos Miçotakis, kendisine bağlı bir kurum olan EYP’nin ülkedeki bir siyasi partinin liderini dinlediğinin ortaya çıkması üzerine, “Yanlıştı. Bilgim yoktu, eğer olsaydı buna asla izin vermezdim.” açıklamasını yapmıştı.

Söz konusu olayın, EYP’nin eksikliklerini ortaya çıkardığını dile getiren Miçotakis, “Her şey yasal olarak yapılmasına rağmen EYP, bu özel eylemin siyasi boyutunu hafife aldı. Kanuni açıdan doğruydu ancak siyasi olarak kabul edilemezdi.” şeklinde konuşmuştu.

(Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis)

Suç duyurusu yapılmıştı

Andrulakis, telefonunun yasa dışı dinlenmesine ve özel bilgilerine erişilmesine yönelik girişimde bulunulduğu gerekçesiyle Yunanistan Yüksek Mahkemesine (Areios Pagos) suç duyurusunda bulunmuştu.

Andrulakis, 28 Haziran’da Avrupa Parlamentosunun özel hizmetinden faydalanarak, telefonunun casus yazılımla izlenip izlenmediğini kontrol ettirmişti.

Telefonda yapılan ilk incelemede, “Predator” isimli casus yazılımla ilişkili şüpheli bir link tespit edilmişti.

(Milletvekili Nikos Andrulakis)

Gazetecinin telefonunda da tespit edilmişti

Nisanda ise Yunan gazeteci Thanasis Koukakis’in cep telefonunda da casus yazılım tespit edilmişti.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Yunan yetkililerden, gazeteci Koukakis’in cep telefonunda tespit edilen casus yazılım programına ilişkin araştırma yapılmasını istemişti.

IPI’nın açıklamasında, Koukakis’in cep telefonunun 2021’de 10 hafta boyunca “Predator” isimli casus yazılımla takip edildiği kaydedilmişti.​​​​​​​

(Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu)

İstifalara yol açmıştı

EYP Başkanı Panagiotis Kontoleon “bilgi toplama sürecindeki dikkatsizlik” gerekçesiyle 5 Ağustos’ta Miçotakis’e istifasını sunmuştu.

“Predator” isimli casus yazılımla ticari ilişkileri olduğu iddia edilen ve aynı zamanda Miçotakis’in yeğeni ve “sağ kolu” olan Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis de aynı gün görevinden ayrılmıştı.

Dış bağlantı iddiası

Yunan basını, Andrulakis’i dinleme talebinin “Ukrayna ve Ermenistan istihbarat teşkilatlarından geldiğine dair bilgiler bulunduğunu” öne sürmüştü.

EYP tarafından basına sızdırıldığı tahmin edilen bu iddia, Ukrayna’nın Atina Büyükelçisi Sergii Shutenko ve Ermenistan’ın Atina Büyükelçisi Tigran Mkrtchian tarafından yalanlanmıştı.

(EYP Başkanı Grigoris Dmitiriadis)

Benzer Haberler