Merge’ten Sonra Ethereum Staking Getirileri İstenilen Seviyeye Gelmeyebilir

Ethereum’un Merge’ünden sonra Ethereum staking getirileri beklenilen seviyede olmayabilir.

Ethereum’un planlanan Merge’ü bir aksilik olmazsa 14-16 Eylül arasında gerçekleşecek.

Staking Gelirleri Merge Sonrasında İstenilen Seviyede Olmayabilir

Ethereum’un merakla beklenen Merge’ü bir sorun olmadığı takdirde önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Bellatrix güncellemesi sorunsuz bir şekilde atlatıldı. Ethereum bazında büyük tartışmalardan biri ise Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçişle birlikte staking gelirlerinin ne olacağıydı.

Piyasada Ethereum’un Proof of Stake’te çalışmasıyla birlikte staking gelirlerinin yüzde 12’ye çıkacağına dair bir algı bulunmakta. Buna karşın bu veri tarihsel olarak stake edilen ETH’ye göre değişmekle elde edilen bir veri. Mevcut ağ verileri ve stake miktarı ise getiri yüzdesinin daha az olacağını işaret ediyor.

Ağda ETH artarsa getirinin nasıl etkileneceğini gösteren tablo Kaynak: EthHub

Blok ödülleri tüm doğrulayıcılar tarafından paylaşılan bir veri. Ethereum’un blok ödüllerinden elde ettiği getiri, stake edilen ETH miktarına göre belirleniyor.

İşlem ipuçları da doğrulayıcılara dağıtılır. Ağ tıkanıklığı dönemlerinde, kullanıcılar doğrulayıcıları, işlemlerinin diğerlerine göre önceliklendirilmesini ve seçilmesini teşvik etmek için ipucu verebilir.

Benzer Haberler